niedziela, 9 marca 2014

Dziś pytanie - dziś odpowiedź. Nastolatek

"Mój 15 letni syn to grzeczny młody facet. Po buntach dzieciństwa miałam z nim spokój. Ostatnio jednak neguje wszystko co mówię. Jestem nim sama i nie wiem co robić? "

Twój syn jest w wieku gdy autorytet rodziców niestety podupada. Do tej pory słuchał co mówisz, robił o co prosiłaś, a teraz wszystko się zmieniło. Masz wrażenie, że staje się obcym człowiekiem, z którym trudno jest się porozumieć. Do furii doprowadza cię, że że syn się „stawia”, kłóci się, buntuje, ignoruje co mówisz, lub traktuje jak wroga. Nie martw się, to niedługo minie.
Współczesna psychologia stawia tezę, że tak zwany „bunt nastolatka” zabezpiecza jego osobowość, zapobiega możliwości powstawania zaburzeń w późniejszym dorosłym życiu. Nastolatek szuka własnej tożsamości. W tych poszukiwaniach wielokrotnie neguje wszystko czego się nauczył, dowiedział czy w czym wzrastał. Młody człowiek zachowuje się jak w słynnym powiedzeniu „na złość mamusi odmrożę sobie uszy”, czasem wbrew zdrowemu rozsądkowi i wychowaniu. Nastolatek marzy, żeby wszystko co mówi uznawane było za jego własny pomysł. Oczywiście musisz pamiętać, że jeśli przez wszystkie wcześniejsze lata wychowywałaś swojego syna, uczyłaś go zasad i norm i byłaś przewodnikiem, sprawiedliwym i rozsądnym to Twój syn za chwilkę uzna Twoje sądy za swoje i wszystko będzie dobrze.
Trzeba pozwalać nastolatkowi mówić, mieć wątpliwości i wiele pytań. Musisz koniecznie go słuchać i oczywiście szanować jego zdanie.
W tym „trudnym” dla rodziców wieku nastolatek może zmienić dietę, styl ubierania czy zainteresowania. Pozwól mu na to i pamiętaj że ten właśnie czas jest bardzo ważny dla Waszych relacji. Możecie albo wiele stracić albo jeszcze więcej zyskać. Z dziecka zależnego od Twoich decyzji i zasad Twój syn zmienia się w mężczyznę z którym możesz mieć świetne partnerski układ. A to kapitał na całe życie.
Oczywiście tak jak nastolatek musi dorosnąć do roli dorosłego (w psychologii określanego jako młodego dorosłego ) ty też musisz dorosnąć do takiej roli. Roli matki dorosłego człowieka.
Musisz być cierpliwa, tolerancyjna, wyrozumiała ale jednocześnie stanowcza i konsekwentna. Pozwalaj na podejmowanie samodzielnych decyzji ale staraj się omawiać wszystkie za i przeciw. Rozmawiaj, dyskutuj ale nigdy się nie kłóć.
Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej zasadzie. Twoje dziecko musi czasem ponieść „naturalne konsekwencje” swoich wyborów. Musi się „sparzyć” a Ty musisz starać się ze wszystkich sił pokazać mu że zawsze może na ciebie liczyć.
Nie narzucaj się z pomocą, poczekaj aż dziecko da sygnał. Bo w innym wypadku Twój syn powie NIE.
Teraz musisz być najmądrzejszą z matek. Matką nastolatka.


*TT 2012 rok

1 komentarz:

  1. Poszukuje odpowiedzi dotyczącej dziewięcio miesięczngo dziecka. Każdej nocy po kąpieli, karmieniu piersią i zasnieciu, moja córka budzi się po ok. 40 minutach. Wręcz moznaby ustawiać zegarek względem jej podudek. Problem jednak tkwi w tym, ze nie uspokaja jej wówczas nic innego jak tylko piers. Próby "przetrzymania" jej bez piersi kończą się długa histeria i płaczem. Zastanawiam się, czy ponowne ssanie piersi jest jej psychiczna bądź inna potrzeba, czy jest to może tylko kwestia przyzwyczajenia- do pewnego czasu myslalam, ze ma taka potrzebę, lecz to trwa zbyt długo. Poza tym poradniki pięknie pisza o przesypianiu pełnych nocy przez takie maluchy. Prosze o pomoc i rade w tej kwestii. Justyna.

    OdpowiedzUsuń