wtorek, 11 marca 2014

Kreatywność dziecka


Chciałabym aby moje dziecko było pomysłowe i kreatywne, bo to pomaga w życiu. Czy mogę je tego nauczyć i jak mam to zrobić? Maria z Piotrkowa

Pomysłowość jest definiowana jako zdolność do kreatywnego myślenia o dostępnych metodach, narzędziach i materiałach, które można zastosować w trudnych, nowych bądź zaskakujących sytuacjach.
Pomysłowość zwana często kreatywnością pozwala rozpatrzeć wszelkie możliwe sposoby rozwiązania jakiegoś problemu.

Oczywiście jedni ludzie mają w tym kierunku predyspozycje a inni nie. Niektórzy ćwiczą by taką kreatywność wykształcić. Oczywiście łatwiej ją kształtować i rozwijać w oparciu o pewne posiadane cechy.
Dla dziecka nie ma w zasadzie rzeczy niemożliwych, jego wyobraźnia jest nieograniczona. Dorośli wynalazcy właśnie tak spostrzegają świat. jak dzieci. Dla nich nie ma określenia „nie da sięʼ, zawsze zapytają dlaczego się nie da? I spróbują znaleźć alternatywne rozwiązanie. Dzięki temu właśnie rozwija się technika i nauka.

Aby rozwijać kreatywność, stawiaj przed dzieckiem nowe wyzwania. Pamiętaj, że nie mogą być zbyt trudne i zbyt łatwe - obie zniechęcą do wysiłku intelektualnego.
Dawaj dziecku do zabawy różnorodne materiały, tak by poznawały nowe faktury i nowe możliwości ich wykorzystania.

Podsuwaj dziecku zagadki intelektualne polegające na wyszukiwaniu dla prostego przedmiotu innych niż podstawowe zastosowania.
Ważne jest byś zachęcała do poszukiwań i nagradzała innowacyjność. Oczywiście rozwijanie pomysłowości i kreatywności dotyczy nie tylko zastosowań materiałów czy przedmiotów. Dotyczy wszystkich dziedzin życia. baw się więc z dziećmi w zabawy słowne, w zgadywanki, zagadki, w zakańczanie lub wymyślanie historyjek. Wymyślajcie wspólnie różne zakończenia dla znanych bajek ( co by było gdyby...). Bawcie się przy mapie, poznawajcie świat, podróżujcie w wyobraźni.

Grajcie w Scrabble, literak, logiczne gry planszowe, kalambury.
Mądrze korzystajcie z telewizji i internetu. Szukajcie nietypowych rozwiązać i ciekawostek. Załóżcie specjalny zeszyt na tego typu kolekcję dziwności.
Znajdujcie nowe nazwy albo nowe zastosowania dla „rzeczy pospolitych”, wyszukujcie „dziwne przedmioty” i zastanawiajcie się do czego służą?
Pozwól dziecku wymyślać tak dużo rozwiązań ile tylko mu przyjdzie do głowy. Zapisuj je, może kiedyś Twoje dziecko zostanie wynalazcą, odkrywcą lub przynajmniej zgłosi jakiś patent. Wyobraźnia dzieci nie zna granic...Zobaczysz jak będziesz zaskoczona ile zastosowań dla kubka po jogurcie znajdzie Twoje dziecko.
Zagadki i poszukiwanie rozwiązań może bardzo urozmaicić nawet kąpiel albo posiłek. Naucz swoje dziecko rozmawiać, używać argumentów. Podsuwaj mu różne rozwiązania, ale nie decyduj za niego.Niech dziecko w miarę możliwości podejmuje samodzielne decyzje, początkowo te najdrobniejsze a potem większe. Niech uczy się zarówno podejmowanie decyzji jak i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Im wcześniej tym lepiej. Ucz dziecko samodzielności i rozwijaj w nim poczucie niezależności. Dziecko musi poznawać świat i musi eksperymentować. Pamiętaj że możesz i powinnaś być jego nauczycielem i przewodnikiem i doradcą. Ale nie rób tego za dziecko, bądź obok, obserwuj i baw się razem z nim.
Koniecznie przeczytaj z dzieckiem o przygodach najsłynniejszej pomysłowej dziewczynki świata Pippi.
Nie bądź nadopiekuńcza. Pozwól dziecku rozwinąć skrzydła.


*TT 2011


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz