niedziela, 16 marca 2014

Skala Apgar
Tuż po porodzie każdego noworodka powinien zbadać pediatra. Dziecko jest mierzone, ważone, a stan jego zdrowia ocenia się według tak zwanej skali Apgar, która pozwala określić, w jakim stanie noworodek przyszedł na świat.
 
Skala Apgar obejmuje
• oddychanie,
• liczbę uderzeń serca na minutę,
• zabarwienie skóry,
• napięcie mięśni,
• odruchy. 

Za każdą składową można dostać 0, 1 lub 2 punkty. Jeśli tuż po porodzie dziecko nie dostaje 10 punktów, ocenę przeprowadza się jeszcze w piątej i dziesiątej minucie życia.
Punkty skali Apgar są wykorzystywane w celu oceny zdrowia noworodka w pierwszych minutach życia, dzięki czemu lekarz dowiaduje się, czy dziecku potrzebna jest natychmiastowa pomoc.
Skala ta służy ocenie zdolności adaptacyjnych noworodka poza łonem matki.

Lekarz bada po kolei:
1. Praca serca/puls
Wraz z odcięciem pępowiny i pierwszym oddechem zmienia się droga którą krąży krew. Zaczyna działać krążenie płucne. Serce bije miarowo, w rytmie około 140 uderzeń na minutę.
Ponieważ układ oddechowy i krążenia są ściśle ze sobą połączone, wystarczy, że dziecko jest niedotlenione, a już słabnie akcja serca. Tętno powinno przekraczać 100 uderzeń na minutę. 

2. Oddech 
Samodzielne oddychania to najtrudniejsze zadanie dla noworodka po przyjściu na świat. Wcześniej wszystkiego, co potrzebne do życia, dostarcza mu mama. Tlen i substancje odżywcze wędrowały do niego naczyniami krwionośnymi przez łożysko. Po porodzie przecina się pępowinę i dziecko łapie pierwszy oddech - pęcherzyki płucne wypełniają się powietrzem, towarzyszy temu pierwszy krzyk. 

3. Zabarwienie skóry
Kolor skóry zależy od stężenia tlenu we krwi - im go mniej, tym dziecko jest bardziej blade, a nawet sine. Sine zabarwienie jest najczęściej skutkiem trudności z oddychaniem w pierwszych chwilach po urodzeniu i z reguły mija po podaniu tlenu.

4. Napięcie mięśni
Zdrowy noworodek ma zgięte ręce i nogi. Jest w tzw. pozycji embrionalnej. Mięśnie jego kończyn są napięte, stawiają niewielki opór przy próbie prostowania. To znak, że centralny układ nerwowy, który zawiaduje napięciem mięśni, działa prawidłowo. 

5. Reakcja na bodźce
Bada się to wprowadzając do nosa noworodka cewnik, który powinien wywołać kichnięcie lub kaszel. W ten sposób sprawdza się od razu drożność nosa. 

10 punktów znaczy, że dziecko jest w idealnej fizycznej formie.

 • 8-10 punktów- stan noworodka dobry
 • 4-7 punktów- stan noworodka średnio-ciężki(maluch wymaga podania tlenu i dokładnej
  obserwacji);
 • 0-3 punkty- stan noworodka ciężki (konieczne jest wspomaganie oddychania i pracy serca). 

  Uzyskanie przez dziecko najwyższej oceny oznacza, że jest ono w stanie samodzielnie podjąć wszystkie podstawowe funkcje życiowe, m.in. utrzymać właściwą temperaturę ciała i prawidłowo ssać.
  Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, że skala Apgar nie jest w stanie ocenić przyszłego zdrowia dziecka, jego rozwoju fizycznego czy psychicznego. Skala ta ocenia JEDYNIE stan dziecka w chwili urodzenia.
  Skala Apgar to ocena stanu, "kondycji" dziecka po urodzeniu; najczęsciej mało punktów mają dzieci po komplikacjach porodowych i oczywiście wymagają zaraz po porodzie specjalnej opieki i dopilnowania by wszystko wróciło do normy.
  Dzieci z wieloma wadami wrodzonymi zarówno tymi genetycznymi jak i wrodzonymi mogą mieć 10/10 punktów np. dziecko z zespołem Downa może po porodzie sprawnie oddychać, mieć dobre napięcie mieśni, odruchy, jego serce sprawnie pracuje i skóra jest w miarę różowa i dostaje 8-10 pkt choć nigdy nie będzie zdrowym dzieckiem...


  *utworzona przez użytkownika SuperNiania w dniu 12 stycznia 2011 o 19:13

1 komentarz:

 1. Sprawdzałam jaką to ocenę dostałam ja-jako miesięczny wcześniak. Pierwsza ocena 4pkt, później już 6 i 6. Opalałam się w inkubatorku, o zapaleniu płuc coś wspomnieli, ale szczęśliwie wszystko się udało :) Natomiast moja córa- baba jak się patrzy, dyszka z miejsca :P

  OdpowiedzUsuń