piątek, 19 września 2014

Sto doświadczeń 2/100 - Sukces i porażka


Wracam do tekstu opisującego rzeczy, które powinno umieć/rozumieć/przeżyć dziecko zanim pójdzie do szkoły „Nie trzeba wpychać dziecka do strumyka”,
Teraz w cyklu „Sto doświadczeń” dokładnie wyjaśniam co i dlaczego jest dla dzieci ważne. Po kolei rozprawiam się z każdym wyzwaniem czy zadaniem.
Tak więc czas na drugie. "Dziecko powinno...":

Chcieć wygrywać i umieć przegrywać.

Rywalizacja nie jest moją ulubioną formą relacji międzyludzkich. Sama mam kłopoty z przegrywaniem, ale to bardzo życiowe i pierwotne. Wszystko co żyje, woli wygrywać zamiast przegrywać. Ponieważ jednak nie istnieje świat, w którym wszyscy, zawsze wygrywają, trzeba uczyć dzieci radzenia sobie z porażką. 

Prawdą jest stwierdzenie mądrego człowieka w filmie "Dobry rok". Wygrana daje nam niewiele wiedzy na swój temat. Tylko porażka czegoś nas o sobie samych uczy. Przegrać i poradzić sobie, przegrać i pogratulować zwycięzcy. To jest cenna umiejętność. Nie trzeba tego lubić, ale bez wątpienia warto to umieć.

Również nauczenie dziecka by chciało wygrywać, bywa sztuką. Wygrywanie wiąże się bowiem z rywalizacją. A nie wszyscy to lubią. Warto jednak na tym pracować, pamiętając, że są ludzie, choćby tacy jak ja, którzy nie przepadają za ściganiem się. Są też tacy, którzy w wielu sytuacjach życiowych lepiej czują się w drugim rzędzie, w tle, za kimś.

Nauka wygrywania i cieszenia się z sukcesu wiąże się nierozerwalnie z umiejętnością przyjmowania komplementów. Warto nauczyć dziecko, by pochwałę, czy komplement umiało skwitować zwyczajnym „dziękuję”. To wystarczy na początek. Przyjąć i uznać, że się należy.

Dziecko nie powinno się bać dążenia do sukcesu. Ten strach jest nieodłącznym towarzyszem w wyścigu o nagrodę. Strach poniesienia klęski. Gdy uda się nam wytłumaczyć dziecku, że nie każda przegrana to klęska, ale każda kolejna próba osiągnięcia celu przybliża nas do sukcesu, możemy skuteczniej motywować do bycia mądrzejszym, sprawniejszym, do sięgania dalej i wyżej. Realizowania swoich pasji oraz marzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz