piątek, 18 marca 2016

Kreatywne dziecko....

Wszyscy wiemy, że podczas rozwoju w mózgu małego dziecka, powstają połączenia między komórkami. Pobudzają je dochodzące do mózgu bodźce: światło, kolor, zapach i dźwięk.
Połączenia te są niezbędne w procesie uczenia się: im jest ich więcej, tym szybciej/lepiej dziecko może przetwarzać docierające do niego informacje. To ważna wiadomość.
Wielu specjalistów uważa ponadto, że poprzez stymulowanie zmysłów u dzieci, można podnieść poziom ilorazu inteligencji (IQ).
Zastanawiacie się jak to zrobić?

Oto kilkanaście sposobów stworzenia dziecku otoczenia ułatwiającego skuteczniejszą stymulację jego mózgu.

1. Często przytulaj dziecko. Niedawne badania wykazały, że im częściej dziecko jest przytulane czy ma inny bliski kontakt z rodzicami, tym rzadziej stwierdza się u niego w późniejszych okresach rozwoju, kłopoty z utrzymaniem uwagi.

2. Używaj mimiki, aby wyrazić swoje emocje.
Dzieci mają lepszy kontakt z rodzicami, których twarz w czytelny sposób pokazuje emocje. W jednym z eksperymentów dzieci odwracały się od od matek o „kamiennych” twarzach, w przypadku mam wyrażających emocje mimika, dzieci tego nie robiły.

3. Baw się w gry słowne, rymowanki, piosenki wymyślane wraz z dzieckiem.To pobudza rozwój umiejętności językowych.

4. Oglądaj kreskówki bez dźwięku, wymyślając wraz z dzieckiem własne dialogi. Ta zabawa pobudza do twórczego myślenia.

5. Zachęcaj dziecko do głośnego czytania odpowiednich dla jego wieku artykułów z gazet lub czasopism. Nie zaniedbuj książek, pamiętając, że w czasopismach są inne treści. W książkach jest fikcja, w czasopismach – fakty.

6. Co najmniej raz w tygodniu chodź z dzieckiem do czytelni w bibliotece, w której może ono czytać samo lub uczestniczyć w zajęciach z opowiadania historii. Załóż dziecku kartę biblioteczną, aby uczyło się odpowiedzialności za terminowe oddawanie książek do biblioteki i dbania o nie.

7. Zabieraj dziecko na wydarzenia kulturalne takie jak spektakle teatralne czy koncerty, pamiętając, aby były dla niego odpowiednie.

8. Ogranicz czas spędzany przez dziecko przy komputerze, tablecie czy smartfonie chyba, że wymaga tego odrabianie lekcji lub poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania.

9. Odwiedzajcie nowe miejsca np. miejscowe muzea. Podczas wakacji wybierajcie się na wycieczki w ciekawe okolice, nawet jeśli dziecko nie jest zbyt entuzjastycznie do tego nastawione.

10. Wykorzystuj czas posiłków do stymulacji umysłu. Rozmawiaj z dzieckiem. Zachęcaj do opowiadania o swoim dniu i wyrażania własnego punktu widzenia.

11. Małemu dziecku śpiewaj kołysanki, wzmacniają one rozwój połączeń mózgowych, jest to szczególnie ważne podczas pierwszych trzech lat życia dziecka.

12. Mówiąc do dziecka używaj zdań złożonych, Dzieci, które stykają się z bardziej złożonymi strukturami gramatycznymi lepiej się wysławiają.

13. Zapisz dziecko na lekcje tańca (o ile wykaże zainteresowanie). Ponieważ taniec wymaga zapamiętywania konkretnych ruchów ciała – to także wspomaga budowanie połączeń w mózgu dziecka.

14. Zadbaj, aby dziecko miało stymulujące i odpowiednie do wieku zabawki, które wymagają interakcji oraz myślenia.
Dla najmłodszych najlepsze są zabawki angażujące wszystkie pięć zmysłów (kolorowe, o różnorodnych teksturach, wydające dźwięki i wydzielające zapachy).

Między 1 a 2 rokiem życia dzieci potrzebują piłek, klocków, pojazdów, czegoś do ciągnięcia za sobą, prostych łamigłówek, instrumentów muzycznych oraz pluszaków i lalek.
Od 3 do 5 lat, dzieci zaczynają wykorzystywać wyobraźnię, do tego znakomite są zabawki konstrukcyjne, zmywalne kredki lub mazaki oraz modelina czy masa papierowa.
Od 6 do 9 lat ważne jest budowanie poczucia własnej wartości. Najlepiej sprawdzają się różnorakie zestawy kolekcjonerskie, zabawki sportowe, programy komputerowe, zabawki konstrukcyjne i książki z pozytywnym przesłaniem.
Także zabawki edukacyjne wspomagające umiejętność rozwiązywania problemów, np. liczenia, zabawki matematyczne i bardziej wymagające gry planszowe.

Między 10 a 12 lat, dzieci powinny rozwijać niezależność, odpowiedzialność i wyrażanie swojego zdania. Najlepsze będą zestawy konstrukcyjne, dostosowane do wieku dziecka planszówki, zestawy naukowe i artystyczne.

Warto inwestować w rozwój kreatywności dziecka.
Ale jeśli chcecie mieć pomysłowe, kreatywne dziecko to zacznijcie od… zrobienia kroku w tył. Dzieci dadzą sobie świetnie radę.

2 komentarze:

  1. Moja córa w czerwcu skończy 3 lata. I wiele tych punktów przepracowujemy na co dzień, a kilka z racji wieku jeszcze przed nami.
    Jestem zdecydowaną przeciwniczką używania przez dzieci tabletów, smartfonów itp.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie widze nic złego w używaniu tabletów, smartfonów oczywiście w sposób zdrowo-rozsądkowy. Rozwijanie dziecka z godnie z technika i możliwościami które oba daje nie odrazu oznacza ze jesteśmy złymi rodzicami.

    OdpowiedzUsuń