niedziela, 8 stycznia 2017

Jesteśmy w ciąży - czyli "tatowa" kariera ciążowa.

Drogi tato.

Być może zwróciłeś uwagę, że od czasu, gdy dowiedziałeś się, że Ona spodziewa się dziecka, Twoje samopoczucie uległo zmianie. Nie musi tak być, ale jeśli tak właśnie jest, to być może doświadczasz czegoś, co nazwano mianem „kariery ciążowej”.
Przebieg ciąży partnerki ma zazwyczaj znaczny wpływ na jakość i Twojego życia. Możesz napotkać problemy czy zmiany dotyczące stanu swego zdrowia i zachowań społecznych.
Lekarze nazywają „karierą ciążową” psychosomatyczny stan współodczuwania ciąży przez partnera ciężarnej kobiety. W ludzkim języku znaczy to tyle, że u mężczyzny występują objawy,  nie mające żadnej wewnętrznej przyczyny a wiążące się psychologicznie jedynie z ciążą partnerki.
Różne badania podają, że od 11 do 65 procent oczekujących na potomka ojców„cierpi“ na tego typu dolegliwości.
Jeśli stwierdzasz u siebie:
- zmiany apetytu,
- nadmierny wzrost wagi
- mdłości, niestrawności, biegunki lub zaparcia bez konkretnego powodu,
- huśtawki nastrojów,
- pragnienia żywieniowe, czyli tzw. zachcianki
- częściej niż wcześniej bóle głowy, bóle zębów czy krzyża
to z pewnością właśnie doświadczasz „kariery ciążowej“. Jesteś więc tak jak twoja partentka „przy nadziei“.
Uważa się, że objawy te są najsilniejsze w czasie trzeciego i czwartego miesiąca ciąży, a potem tuż przed zbliżającym się porodem. Wszystkie symptomy zanikają po narodzeniu się dziecka.

Pewnie nieraz zastanawiasz się, co się dzieje w jej brzuchu? Tam rośnie człowiek. Proponuję sięgnąć po przewodnik po ciąży. Jest ich na rynku całe mnóstwo. A jeśli uważasz, że to za trudne, nieciekawe, niejasno napisane (niepotrzebne skreślić), po prostu zapytaj swoją partnerkę. Ona na pewno opowie ci wszystko, nie tylko ze szczegółami, ale jeszcze dodatkowo z przyjemnością.A co się dzieje w Twojej głowie? Na to pytanie sam musisz sobie odpowiedzieć. Czy bardziej się boisz? Czy bardziej jesteś dumny? Czy wolisz syna, czy córkę? Czy już wiesz, do jakiej wyższej szkoły zapiszesz swoje dziecko? I o czym na pewno mu nie opowiesz. Nigdy!! Czy chcesz być przy porodzie? Czy jesteś gotowy na szkołę rodzenia? Po co ci ona do szczęścia? A może to strata czasu? Czego można dowiedzieć się na tych zajęciach? Czy samodzielna lektura prasy i książek nie wystarczy? Czy zajęcia są bezpieczne dla maleństwa? Jak wybrać dobrą szkołę? Itd. Itp.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany o zaletach, jakie wynikają z uczestnictwa w szkole rodzenia, zapewne zadajesz sobie podobne pytania.
Pozostańmy więc przy tym temacie.
Na ogół program takich szkół jest podobny i zawiera podstawowe wiadomości potrzebne matce i ojcu. Decyzję o zapisaniu się do szkoły rodzenia powinniście podjąć wspólnie a także skonsultować ją ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli nie widzi on żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to już w 20. tygodniu ciąży możecie dzielnie przystąpić do nauki, której efektem ma być bezbólowe lub bezstresowe  narodziny. Niektóre szkoły dokładnie określają moment rozpoczęcia kursu (np. 20., 26. lub 30. tydzień ciąży), inne pozostawiają tę decyzję przyszłym rodzicom.
Zajęcia w szkole rodzenia to doskonałe  źródło wiedzy na temat ciąży, możliwość przygotowania się do porodu, jego przebiegu, procedur obowiązujących w szpitalu, a także rozwoju, karmienia i pielęgnacji noworodka.
Możesz również zadawać pytania na wszystkie interesujące Cię tematy.
A o czym może być mowa?
Omówione zapewne zostaną:
 • prawa pacjenta, czyli twojej partnerki,
 • podstawowe zmiany w ciąży fizjologicznej, czyli jak kobieta się będzie zmieniała, 
 • dieta przyszłej mamy, czyli co jecie, pamiętaj o wspieraniu partnerki,
 • typowe problemy ciężarnych i wskazówki, jak sobie i jej pomóc, czyli „częstosikanie“ i temu podobne.
 • badania konieczne w ciąży, w tym przedporodowe badania dziecka, czyli co musisz zapisać w kalendarzu i pilnować razem z Twoją kobietą,
 • przedstawienie porodu fizjologicznego – co się dzieje podczas porodu krok po kroku, a właściwie parcie po parciu,
 • symptomy zbliżającego się porodu, czyli skąd wiesz, że zaraz się zacznie,
 • potrzebna dokumentacja – walizka rodzącej,
 • rola przyszłego ojca na sali porodowej i jego zadania, czyli dlaczego jak już się na to zdecydujesz, nie powinieneś od razu mdleć
 • fizjologia noworodka czyli jak często malec je i śpi oraz dlaczego właśnie tak,
 • pielęgnacja noworodka (wyprawka, organizacja kącika, kąpiel), czyli jak uniknąć stwierdzeń w rodzaju „nie kąp, bo utopisz”,
 • znaczenie karmienia naturalnego (zasady odżywiania mamy w okresie karmienia piersią, techniki karmienia), czyli dlaczego musisz pożyczyć dziecku na jakiś czasz biust Twojej partnerki 
 • zajęcia praktyczne, czyli na przykład jak i dlaczego Twoja kobieta powinna sapać i stękać,  

Dużo? Chyba nie. Pamiętaj, że są to wiadomości na ogół bardzo pomocne. W szkole rodzenia możecie też podjąć decyzje o tym, jak ma wyglądać wasz poród oraz czy chcesz w nim uczestniczyć.


/rozdział 2 z książki "I Ty możesz być supertatą"/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz